Kupić lub wynająć dom we Włoszech? Przewodnik po wyborze mieszkań na przykładzie Mediolanu, Rzymu i Neapolu

Przekonajmy się, w których włoskich dzielnicach tych stolic wygodnie jest wynająć lub kupić nieruchomość.

Po pandemii życie na rynku nieruchomości we Włoszech powoli się poprawia, stopy procentowe nieznacznie rosną, dla wielu Włochów nadal interesujące są kredyty hipoteczne. Wypożyczalnie nie powiodły się z powodu pandemii, ale w nadchodzących miesiącach możliwe jest ożywienie, ponieważ istnieje popyt.

Często pytają mnie, co jest bardziej opłacalne: spłata kredytu hipotecznego czy czynszu, zwłaszcza gdy nie jesteś w stanie pokryć 20% wartości początkowej nieruchomości.

Na przykładzie przeciętnego trzypokojowego mieszkania zlokalizowanego w dzielnicach: centrum, blisko centrum i na przedmieściach głównych miast Włoch: Mediolanu, Rzymu i Neapolu, rozważymy opcje zakupu mieszkań.

W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, najbardziej opłaca się kupować włoskie nieruchomości na peryferiach, gdzie ceny są niższe. W obszarach centralnych i centralnych wynajem może być tańszy niż zakup.

Na przykład w Mediolanie w drugiej połowie 2020 roku czynsze spadły i stały się znacznie niższe niż w innych miastach. Z tego powodu w wielu przypadkach kupno domu z kredytem hipotecznym wiąże się z wyższym wkładem własnym niż czynsz. Na przykładzie mieszkania trzypokojowego kupowanie jest wygodniejsze, zwłaszcza na peryferiach, gdzie ceny wciąż są niskie, a raty bardziej przystępne.

W Rzymie, gdzie czynsze zostały obniżone, ale nie tak bardzo jak w Mediolanie (patrząc na centralne obszary, w porównaniu do kosztów kredytu hipotecznego, czynsze nadal są dogodne). W przypadku trzypokojowego mieszkania w strefie centralnej i peryferyjnej, wybór między kupnem a wynajmem Włosi są bardziej skłonni do kredytów hipotecznych niż do wynajmu.

Zawsze wygodnie jest kupić trzypokojowe mieszkanie w stolicy Neapolu. Jedynym wyjątkiem jest mieszkanie w dzielnicy Fuorigrotta, gdzie czynsz najmu jest niższy od raty.