Visa Residenza Elettiva

Usługi

Poznaj wymagania i kroki, jakie należy podjąć, aby złożyć wniosek i uzyskać wizę do wybranego miejsca zamieszkania


1. Jaka jest wiza na wybrane miejsce zamieszkania we Włoszech?


Wiza na preferowany pobyt we Włoszech przeznaczona jest dla obcokrajowców, którzy chcą mieszkać we Włoszech bez umowy o pracę, a jednocześnie mieć możliwość samodzielnego utrzymania (np. emeryci, osoby posiadające samowystarczalne dochody i większe zasoby finansowe). W rzeczywistości jednym z głównych wymogów jest to, że wnioskodawca nie może wspierać swojego pobytu we Włoszech jakąkolwiek pracą i posiadać wystarczający dochód pasywny.

2. Powody ubiegania się i okres ważności wizy na wybrane miejsce zamieszkania

Każdy, kto pragnie przenieść się do Włoch, może ubiegać się o wizę na wybrane przez siebie miejsce zamieszkania. Wnioskodawca musi jednak wykazać, że posiada wystarczające zasoby finansowe. Ważność wizy uzależniona jest od długości pobytu.

Na powyższy cel przyznawane jest na okres jednego roku z możliwością przedłużenia.

3. Wymagania dotyczące wniosku wizowego dla wybranego miejsca zamieszkania we Włoszech

Jak już zasugerowano, głównym wymogiem ubiegania się o wizę na pobyt stały jest posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu we Włoszech. Należy to udokumentować: w przypadku osoby samotnej minimalne wymagania finansowe wynoszą 31 000 EUR rocznie, chociaż próg może się różnić w zależności od uznania władz imigracyjnych.

Jeśli przeprowadzasz się z rodziną, Twoje miesięczne dochody powinny wzrosnąć o 20% na współmałżonka i co najmniej 5% na każde dziecko. Nie ma znaczenia, czy ten ostatni jest osobą niepełnoletnią, czy osobą dorosłą pozostającą na utrzymaniu.

Należy zapewnić odpowiednie i udokumentowane gwarancje dostępności domu, który może służyć jako mieszkanie, a także wystarczające autonomiczne, stabilne i regularne zasoby gospodarcze, których ciągłości można racjonalnie oczekiwać w przyszłości.

W każdym razie nie wolno pracować we Włoszech, jeśli zamierzasz ubiegać się o wizę na pobyt planowy, dlatego musisz wykazać, że jesteś w stanie utrzymać się z innych źródeł niż dochody z pracy (np. emerytury, renty, dochody kapitałowe, dochody z akcje, dywidendy, umowy pożyczki, umowy leasingu itp.).

3.1 Jakie dokumenty są wymagane, aby ubiegać się o wybrane miejsce zamieszkania we Włoszech?

Oprócz udowodnienia, że posiadasz wystarczające zasoby finansowe, będziesz musiał także przedstawić szereg dokumentów, aby ubiegać się o wizę:

Prawidłowo wypełniony formularz wniosku o wizę długoterminową D do Włoch ( kliknij tutaj, aby otworzyć formularz w formacie pdf )
Paszport: musi być ważny przez co najmniej 3 miesiące po wygaśnięciu wizy.
zdjęcie w formacie paszportowym;
Dokumenty cywilne, takie jak akt urodzenia lub małżeństwa, jeśli dotyczy;
List aplikacyjny wskazujący:
Powód planowanego pobytu we Włoszech,
Zostań czas
Miejsce zamieszkania we Włoszech,
Imię i nazwisko osób towarzyszących wnioskodawcy (na przykład małżonek i dzieci);
Dowód zamieszkania, na przykład:
Umowa najmu podpisana zgodnie z włoskimi przepisami dotyczącymi najmu lub dokument własności mieszkania lub budynku mieszkalnego we Włoszech oraz zaświadczenie o rejestracji w urzędzie skarbowym.

3.2. Czy potrzebuję ubezpieczenia zdrowotnego, aby ubiegać się o wizę włoską na wybrane miejsce zamieszkania?

Tak, przed złożeniem wniosku o wizę musisz posiadać międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie musi pokrywać kwotę 30 000 euro rocznie i wszystkie koszty leczenia.

Posiadacze zezwolenia na pobyt w wybranym miejscu zamieszkania, oprócz prawa pobytu na terenie całego kraju i powrotu tam na okres odpowiadający ważności zezwolenia na pobyt, mogą zarejestrować się w NFZ w celu objęcia ubezpieczeniem opieki zdrowotnej koszty. Właściciel musi jednak posiadać ubezpieczenie zdrowotne przed wjazdem do kraju.

4. Wniosek i kroki w celu uzyskania wizy na wybrane miejsce zamieszkania we Włoszech


Aby otrzymać wizę należy (w następującej kolejności):

Umów się na wizytę w ambasadzie lub konsulacie Włoch w swoim kraju, aby dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Tutaj znajdziesz ambasadę lub konsulat właściwy dla Twojego kraju pochodzenia/zamieszkania.
Zapłać opłatę wizową do Włoch (ok. 116 €) i poczekaj na rozpatrzenie Twojej wizy.
Konsulat lub ambasada Twojego kraju ostatecznie wyda wizę zezwalającą na wjazd do Włoch.
W ciągu 8 dni od przybycia cudzoziemca do Włoch należy wystąpić o zezwolenie na pobyt w celu wybranego miejsca zamieszkania.

To samo zezwolenie może zostać wydane partnerowi posiadacza wizy, małoletnim dzieciom, dorosłym dzieciom mieszkającym z posiadaczem wizy i na jego utrzymaniu oraz rodzicom pozostającym na utrzymaniu posiadacza wizy, jeżeli posiadają one wystarczające możliwości finansowe.

4.1. Zamiana zezwolenia na pobyt na wizę na wybrane miejsce zamieszkania

W przypadku przeniesienia z innego zezwolenia na pobyt, posiadacz wizy musi posiadać zezwolenie na pobyt w celu podjęcia pracy, prowadzenia działalności na własny rachunek lub ze względów rodzinnych. Wiza zostanie wydana jako konwersja dokumentu pobytowego, pod warunkiem, że będzie on otrzymywał emeryturę we Włoszech.

Rodzaj emerytury nie ma znaczenia ani fakt, że organizacja wypłacająca emeryturę jest włoska, zagraniczna czy międzynarodowa: ważne jest, aby była to emerytura (tj. stałe świadczenie ekonomiczne i fakt, że jest ona faktycznie otrzymywana we Włoszech).

Zgłoszenie zostanie przyjęte wyłącznie po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów w momencie powołania. W przypadku nie złożenia wszystkich powyższych elementów, wnioskodawca będzie musiał umówić się na nową wizytę.

Jeśli rozważasz ubieganie się o wizę D ze względu na wybrane miejsce zamieszkania, pamiętaj, że czas rozpatrywania tej wizy może wynosić do 90 dni, więc możesz rozważyć przynajmniej ten okres w zależności od swoich potrzeb.

Wymogi regulacyjne: