W poszukiwaniu najpiękniejszych budowli we Włoszech

Tym razem Zamek Thun to perła Włoch w Dolinie Non

Gdzie udać się we Włoszech, gdy masz krótkie wakacje? Polecam Trentino-Alto Adige - jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Wybierzmy się na wycieczkę!

Chcesz zadać mi pytanie: czy Zamek Thun kojarzy się ze słynnymi bożonarodzeniowymi aniołami, odpowiedź brzmi tak.

Czy słyszałeś kiedyś o hrabim Otmarze i hrabinie Lenie Thun? A więc - to ich rodowe gniazdo od 1267 roku.

W 1950 roku założyli słynną fabrykę ceramiki w Bolzano. Lena rzeźbiła anioły, podziwiając twarze swoich śpiących dzieci. Tak jest w przypadku, gdy pasja przerodziła się w prawdziwy biznes, generujący ponad 170 mln euro rocznie. Od 1978 roku Peter Thun kieruje firmą, która stała się międzynarodowa, a od 2013 roku trzecie pokolenie rodziny zastąpiło Simona Thuna, syna Petera i kierownika produktu.

Ale rodzina nazywała się Thun dopiero od 1926 roku, kiedy czeska gałąź rodu przejęła zamek. Około 700 lat temu Varimberto di Tohno był pierwszym właścicielem domu znajdującego się w gminie Dolnej Doliny Non, wciąż nazywanej Ton.

Więc wchodzimy do budynku.

Po przekroczeniu mostu zwodzonego i Bramy Hiszpańskiej wejście wsparte na 18 kolumnach prowadzi na dziedziniec. Stąd znajdziesz się przy wejściu do antycznej części zamku, pałacu magnackiego, na pierwszym piętrze z pięknie zachowaną uroczą i starodawną kuchnią.

Wchodzimy na górne piętra i do okazałych pokoi z typowymi piecami kaflowymi, tak niezbędnymi w tym zimnym miejscu. Umeblowanie sięga od bogatych markiz i kasetonowych sufitów po inkrustowane stoły oraz lekkie i smukłe meble w stylu Empire na wyższych piętrach, tworząc rodzaj rodzinnej sekwencji, która prowadzi gościa przez stulecia wydarzeń.

Cóż, podobała Ci się wycieczka?