Jak kupić dom we Włoszech podczas pandemii?

Włochy to kraj marzeń obcokrajowca, wielu marzyło o kupnie domu w dowolnej części włoskiego buta, aby cieszyć się bajką. Wiele osób chce kupować, ale nie wiedzą od czego zacząć i jak przebiega proces kupna/sprzedaży przedmiotów we Włoszech. Dlatego napisałem krótki poradnik

o najważniejszych aspektach, że tak powiem, krótka instrukcja dla kupującego/sprzedającego.

Może ci się to wydawać dziwne, ale podczas pandemii, na tle spadku kosztów mieszkań w całej Europie, we Włoszech spadek cen ustał, a cena za metr kwadratowy zaczęła rosnąć. Obcokrajowcy zwrócili uwagę na włoskie domy, wille, apartamenty, zwłaszcza że średniowieczne włoskie ulice, uniwersytety, piękne krajobrazy, plaże i ośrodki narciarskie mają długoterminową wagę na europejskim rynku mieszkaniowym.

Jak wiadomo, Włochy to kraj, w którym nie ma ścisłych ograniczeń w zakupie mieszkań dla obcokrajowców. Włoski rząd „wyrównał” wszystkich obywateli świata pod względem absolutnie takich samych praw i możliwości.

Moja rada: aby transakcja przebiegła bezproblemowo, a kupujący/sprzedawca miał pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie, są spokojni o swoje pieniądze, nie znają włoskiego i nie rozumieją zawiłości kwestii prawnych, gorąco polecam skorzystanie z usługi licencjonowanych agencji nieruchomości.

W okresie wzrostu koronawirusa we Włoszech Gdy nieruchomość spodobała się kupującemu i zdecydował się na zakup, pośrednik wycofuje nieruchomość ze sprzedaży, składana jest oferta

na zakup i podpisane przez obie strony. Właściciel domu „zamraża” sprzedaż nieruchomości na 30 dni. Dokument został podpisany, wpłacana jest zaliczka w wysokości 10% lub więcej, co jest gwarancją intencji. Następnie przeprowadzana jest kontrola prawna nieruchomości.

Aby podpisać ofertę, kupujący musi mieć w rękach: kod podatkowy płatnika, konto bankowe.

Niuans: Jeśli kupujący z różnych powodów zmieni zdanie podczas procesu formalnego, traci kaucję. A jeśli sprzedawca zmieni zdanie, kaucja zostanie zwrócona podwójnie!

Ponadto umowa przedwstępna jest poświadczona przez notariusza, kupujący płaci kolejne 20% zaliczki na koszt obiektu. Następnie czekamy 1-3 miesiące, kiedy dokumenty zostaną przekazane przez wszystkie organy. Po zarejestrowaniu obiektu w urzędzie rejestracyjnym nieruchomości.

Przy okazji ważna informacja dla obcokrajowców. Jeżeli Ty, kupujący/sprzedający, nie możesz być osobiście obecny przy transakcji, powierz tę sprawę zaufanej osobie. Musisz legalnie wystawić pełnomocnictwo, zanieść je do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w swoim kraju, zatwierdzić apostille i przesłać do Włoch.

CENA OBIEKTU NIE ZAWIERA PROWIZJI DLA NIERUCHOMOŚCI! Każdy region Włoch ma swoją wielkość od 3 do 5%, nie zapomnij o VAT 22%

(nie dla wszystkich agencji). W praktyce: procent jest negocjowany i ustalany w umowie.

Teraz już wszystko wiesz, a jeśli masz jakieś pytania, jestem gotów na nie odpowiedzieć!