Kupujemy dom dla dziecka we Włoszech

Zdecydowałeś się kupić nieruchomość dla swoich dzieci i nie wiesz, jakie podatki Ci zapłacić? Czy są ulgi podatkowe? To ten artykuł jest dla ciebie!

A więc wszystko jest w porządku!

Przy rejestracji domu dla dzieci obniżana jest stawka VAT (różni się, czy nieruchomość jest kupowana od dewelopera, czy od osoby prywatnej), ustalane są podatki katastralne i hipoteczne. Możliwość zwrotu odliczeń podatkowych za odsetki od pożyczki

Istnieje zasiłek mieszkaniowy na dziecko, ale pod warunkiem, że nie posiada ono innego mieszkania w jednej gminie i/lub zostało już zakupione z tą samą ulgą podatkową. A także rodzice muszą mieszkać w gminie, w której kupowane jest mieszkanie.

I jeszcze jedno: jeśli zarejestrujesz dom dla dziecka, ale nie będzie ono mieszkać w tym domu, to będziesz musiał płacić podatki jak za drugi dom.

Kolejna dodatkowa zaleta rejestracji mieszkania dla dzieci: nieruchomości nie można skonfiskować, jeśli kupujący nie zapłacił podatków. Jeśli ojciec lub matka są jedynymi właścicielami nieruchomości, jesteś bardziej ubezpieczony. Dzieje się tak, ponieważ prawo zabrania konfiskaty nieruchomości, gdy spóźniony podatnik posiada jedną nieruchomość mieszkalną wykorzystywaną jako mieszkanie cywilne, a nie luksusową.

Zgodnie z prawem rodzice mają prawo do legalnego korzystania z majątku dziecka do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Prawo użytkownika dotyczy wszystkiego: mebli, nieruchomości osoby małoletniej, z wyjątkiem towarów nabytych przez małoletniego w wyniku jego pracy lub darowanych mu.

Rodzice korzystają z domu dziecka tak, jakby byli właścicielami i pilnie dbają o nieruchomość; jednak nie mogą go sprzedać.
Kiedy dziecko osiągnie pełnoletność, rodzice tracą prawo do korzystania z nieruchomości. W takim przypadku właściciel nieruchomości może ich eksmitować. Aby uniknąć tego problemu, rodzic, który kupuje dom w imieniu dziecka, może dokonać darowizny użytkowej.