Jak zapłacić za usługi pośrednika w handlu nieruchomościami we Włoszech 2021

Niedawno zadzwonił znajomy i zapytał: "Słuchaj, wyjaśnij mi, kto i jak powinien płacić prowizję pośrednikowi we Włoszech, pomyliłem się. Dużo czytałem, ale nie zrozumiałem". Często słyszę to pytanie.

Jeśli chcesz, aby Twoja transakcja we Włoszech była jak najbardziej bezpieczna, zatrudnij pośrednika! Zwłaszcza jeśli nie jesteś ekspertem od włoskiego prawa i nie wiesz, gdzie czeka Cię „niespodzianka”

Znajdź sobie profesjonalnego agenta, który pracuje od ponad roku - to gwarancja udanej transakcji!

Kto płaci agentowi? Włoskie prawo nie zabrania otrzymywania prowizji od obu stron. Jeśli kupujący i sprzedający mają własnych agentów, prowizja jest dzielona. Przy podpisaniu umowy kupna-umowy przedwstępnej dołączona jest klauzula o prowizji pośrednika.

Nuance: jeśli pierwsze obejrzenie obiektu odbyło się u konkretnego specjalisty, to w przypadku zakupu tej nieruchomości musisz kupić obiekt za pomocą tego agenta. Kupujący, który udał się do innego agenta, będzie musiał zapłacić prowizję obu.

Jest kilka punktów:

W przypadku podpisania umowy przedwstępnej w celu zabezpieczenia samej transakcji, pracę agenta uważa się za wykonaną i przysługuje mu pełne wynagrodzenie.

W praktyce płatność można podzielić na dwie części: po podpisaniu przez strony umowy sprzedaży oraz w dniu podpisania aktu notarialnego.

A przy zakupie na kredyt agencja otrzyma nagrodę dopiero po pozytywnej decyzji instytucji finansowej

CENA OBIEKTU NIE ZAWIERA PROWIZJI REALTORA!

Prowizja jest wypłacana w formie dowolnej gwarantowanej płatności bezgotówkowej.

A co z wielkością prowizji?

Z reguły każdy region Włoch ma własną stawkę od 3 do 5%, nie zapomnij o VAT 22% (nie dla wszystkich agencji). W praktyce: procent jest negocjowany i ustalany w umowie.
Czy są jeszcze jakieś pytania? Napisz - odpowiem!