Jak zareagował rynek nieruchomości we Włoszech ponad rok po pandemii?

Jak zmienił się rynek nieruchomości od wybuchu pandemii i jakie są trendy w branży.

Według analityków sektor mieszkaniowy wykazał się odpornością, zwłaszcza w zakresie ożywienia wolumenu transakcji.

Już w IV kwartale 2020 r. nastąpił wzrost obrotów o prawie 9% w porównaniu do 2019 r.; działo się to zarówno w stolicach, jak i poza nimi. Specjaliści spodziewają się podobnego trendu również przez cały 2021 r., w oparciu o rosnący we włoskich miastach duży popyt na nieruchomości. Ta perspektywa jest prawdopodobnie spowodowana silnym wzrostem oszczędności prywatnych, skupieniem się na mieszkaniach podczas pandemii oraz dostępnością ulg hipotecznych ze strony instytucji pożyczkowych.

Ogólnie rzecz biorąc, podobnie jak we wszystkich sektorach, cyfryzacja przyspiesza, przynosząc korzyści platformom takim jak Casavo, które mogą uprościć wrażenia użytkownika dzięki technologii poprzez ograniczenie kontaktu fizycznego.

W porównaniu z innymi sektorami nieruchomości nadal nie są dobrze zdigitalizowane, a większość działań nadal prowadzona jest w sposób tradycyjny, często niezgodny z aktualnymi potrzebami konsumentów i operatorów rynku. W rezultacie możliwości są ogromne, a obecne trendy to tylko pierwszy krok w kierunku bardziej wybiegających w przyszłość zmian, które wpłyną na wszystkie aspekty rynku nieruchomości.

W ostatnim czasie obserwujemy wiele trendów i inwestycji technologicznych w tym zakresie: sprzedaż domów elektronicznych, alternatywne formy finansowania dla kupujących, platformy społecznościowe, odkrywanie inwestycji w nieruchomości skierowane do oszczędzających, oprogramowanie do zarządzania, analityka danych skierowana do sektorów operatorów.