Ile kosztuje pośrednik w handlu nieruchomościami we Włoszech?

Niedawno zadzwonił znajomy i zapytał: „Słuchaj, wyjaśnij mi, kto i jak powinien płacić prowizję pośrednikowi nieruchomości we Włoszech, coś mi się pomyliło. Dużo czytam, ale nadal nie rozumiem”.

Często zadaje mi się pytanie: ile prowizji otrzymuje pośrednik w handlu nieruchomościami?

Porada: jeśli chcesz, aby Twoja transakcja we Włoszech była jak najbardziej bezpieczna, zatrudnij pośrednika! Zwłaszcza jeśli nie jesteś ekspertem od włoskiego prawa i nie wiesz, gdzie czeka Cię „niespodzianka”

Znajdź sobie profesjonalnego agenta, który pracuje od ponad roku - to gwarancja transakcji!

Kto płaci agentowi? Włoskie prawo nie zabrania otrzymywania prowizji od obu stron. Jeśli kupujący i sprzedający mają własnych agentów, prowizja jest dzielona. Przy podpisywaniu umowy kupna zawarta jest umowa przedwstępna, klauzula o prowizji pośrednika.

Nuance: jeśli pierwsze obejrzenie nieruchomości odbyło się z jedną agencją, konieczne jest dokończenie procedury z nim. Jeśli Kupujący zdecyduje się na zmianę agenta, będzie musiał zapłacić prowizję obu.

Jest kilka punktów:

W przypadku podpisania umowy przedwstępnej pracę agenta uważa się za wykonaną i przysługuje mu pełne wynagrodzenie.

W praktyce płatność można podzielić na dwie części: w momencie podpisania przez strony umowy kupna oraz w dniu podpisania tytułu własności.

A przy zakupie na kredyt agencja otrzyma nagrodę dopiero po zatwierdzeniu.

CENA OBIEKTU NIE ZAWIERA PROWIZJI DLA NIERUCHOMOŚCI!

A co z wielkością prowizji?

Każdy region Włoch ma swoją wielkość od 3 do 5%, nie zapomnij o podatku VAT 22% (nie dla wszystkich agencji). W praktyce: procent jest negocjowany i ustalany w umowie.

Czy są jeszcze jakieś pytania? Napisz - odpowiem!