Większość miasteczek na włoskim wybrzeżu Ligurii jest cicha, spokojna i trochę senna

La Spezia bardzo się od nich wyróżnia. To wesołe, głośne i bardzo żywe miasto.

Pewnie nie rozumiesz, dokąd pojedzie cały dzień, co spędził w La Spezii. Wędrówka ze snami i oglądanie świątyń, willi, witryn sklepowych, kawiarni, muzeów, zaglądanie do każdej bramy zabiera dużo czasu, urzeka i zaciera pojęcie godzin i minut.

Nawet urbanizacja, która bardzo różni się od zwykłego włoskiego, zasługuje na szczególną uwagę. Szczególnie znana jest dzielnica Umberto, uznawana za jedną z najlepszych dzielnic robotniczych na świecie.

A w La Spezii jest przepiękna przyroda: strome, strome skały, małe przytulne zatoczki, oszałamiająco pachnące lasy sosnowe, a to wszystko w pobliżu miasta.

Czy wiesz, że zatoka, nad którą stoi włoska La Spezia, nazywana jest Zatoką Poetów. A jeśli teraz to miasto bardzo często pozostaje niezasłużenie zapomniane przez turystów, to kiedyś przybyło tu wielu znanych poetów, by zainspirować się pięknem regionu i urokami samej La Spezii.

Jeśli interesuje Cię architektura, koniecznie odwiedź Villa Marmory, ponieważ uważana jest za najwspanialszy przykład tzw. liguryjskiego stylu kwiatowego na świecie.

Ci, którzy chcą lepiej poznać lokalne życie, powinni udać się wcześnie rano na targ rybny na Place Cavour. Wbrew nazwie sprzedają tam wszystko: ryby, owoce, warzywa, sery, przyprawy, kwiaty.

Szczególnie idealne dla osób podróżujących do La Spezii w sierpniu. W pierwszą niedzielę w mieście odbywa się tradycyjny festiwal Palio del Golfo. W tej chwili w Zatoce Poetów odbywają się zawody między jaskrawo pomalowanymi borgo (jest to nazwa specjalnego typu łodzi, a raczej starych łodzi patrolowych).

A także w La Spezii, bardzo malowniczym porcie w całych Włoszech. Generalnie zawsze lubię jachty i łodzie, zwłaszcza gdy są licznie zacumowane. Nadaje to miastom niezwykłego uroku.

Koniecznie odwiedź to miejsce, nie pożałujesz!