Rząd opracowuje reformę ekobonów na rok 2025: głównymi celami nowych działań będą pierwsze domy, nieruchomości o niskich klasach energetycznych i właściciele o niskich dochodach. Eliminuje luksusowe nieruchomości, przestarzałą technologię, a przede wszystkim eliminuje przenośność kredytu, która była przyczyną wielu problemów z super premią. Przyjrzyjmy się kluczowym aspektom reformy ekobonów 2025.
Ministerstwo Środowiska w trakcie publikacji Rządowego Planu Budżetu Strukturalnego (Psb) w odpowiedzi na interpelację parlamentarną ujawniło wiele szczegółów dotyczących nowej ekopremii na rok 2025 przed przyjęciem kolejnej ustawy budżetowej. Po wygaśnięciu 31 grudnia 2024 r. dotychczasowych premii, które nie spełniają już wymogów Brukseli w zakresie przeglądu zachęt podatkowych, nowa ekobonus będzie skuteczniejsza i będzie nakierowana na modernizację energetyczną dokładnie tam, gdzie jest to potrzebne.
Motywacja będzie obowiązywać przez co najmniej 10 lat, aby osiągnąć cele wyznaczone dla sektora mieszkaniowego w dyrektywie Epbd (dyrektywa w sprawie domów ekologicznych) do 2035 r. Tym samym modernizacja budynków mieszkalnych powinna doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii o 16% do 2030 r. i o 20-22% do 2035 r.
Ulgi podatkowe nie będą już przyznawane „dla każdego”, a jedynie w określonych przypadkach. W szczególności priorytetowo traktowane będą nieruchomości określone w dyrektywie w sprawie zielonych domów, takie jak pierwsze domy, budynki o niskiej klasie energetycznej oraz sytuacje ubóstwa energetycznego, z wyłączeniem nieruchomości luksusowych (takich jak wille i zamki) oraz technologii niedozwolonych przez dyrektywę dyrektyw UE, takich jak kotły gazowe.
Istnieją „zmniejszone zachęty do indywidualnych działań i rosnące zachęty w zależności od osiągniętej efektywności energetycznej”. Oznacza to, że im bardziej kompleksowe i zintegrowane będą środki mające na celu poprawę efektywności energetycznej, tym większe będą korzyści.
Wiadomo, że narzędzia te nie będą już stosowane ze względu na problemy napotkane w przeszłości. Pytanie, co je zastąpi: potrzebne będą instrumenty wsparcia finansowego, pożyczki preferencyjne i synergia z Krajowym Funduszem Efektywności Energetycznej. Jednym z możliwych rozwiązań mogłyby być preferencyjne zielone kredyty hipoteczne gwarantowane przez fundusz rządowy, na wzór kredytów hipotecznych Consap i gwarancji hipotecznych dla osób poniżej 36 roku życia.
09/10/2024
09/10/2024
07/10/2024
24/09/2024
23/08/2024