Pojedynek „szachy na żywo” we Włoszech

We włoskim mieście Marostica (prowincja Vicenza) odbywa się stare święto - turniej szachowy z żywymi figurami. Co dwa lata tysiące turystów przyjeżdża na przedstawienie teatralne w Marostika, aby na własne oczy zobaczyć historyczną partię szachów. Miasto Marostica znajduje się nieco ponad godzinę na północny wschód od Werony.

Turniej ma ciekawą legendę. ⠀

Dawno, dawno temu dwóch młodych mężczyzn z miejscowej szlachty zakochało się w córce właściciela zamku Taddeo Parisio. Nie dzieląc dziewczyny, młodzi ludzie postanowili zawalczyć o piękno w pojedynku. Ojciec jego córki był człowiekiem humanitarnym, współczuł młodym mężczyznom i zaprosił ich do rozstrzygnięcia sporu poprzez grę w szachy.Zwycięzca poślubi najstarszą córkę właściciela zamku, a przegrany poślubi poślubić najmłodszą córkę szlacheckiej rodziny. Ale ojciec nie wiedział, że najstarsza piękność potajemnie zakochała się w jednym z konkurentów, dlatego jej szczęście zależało bezpośrednio od wyniku gry.

W dniu „pojedynku” Taddeo kazał pomalować plac zamku komórkami szachowymi, zwanymi rycerzami, tancerzami, muzykami, fakirami, klaunami oraz zorganizował wielką imprezę miejską

Gra zakończyła się sukcesem: byli żywi żołnierze, strzały i rycerze w postaci figur szachowych. A zwycięzcą był ten sam ukochany. Córka Parisio, która obserwowała przyjęcie, zapaliła światło w swoim pokoju - oznaczało to, że wybrano jej wybrankę.

Pierwszy taki turniej we Włoszech rozegrano w Marostika w 1494 roku, potem o nim zapomniano. A w 1954 roku postanowili wznowić turniej historyczny: scenografię, kostiumy i nową wersję średniowiecznej historii romantyzmu wymyślił włoski artysta i architekt, były futurolog Mirko Vuchetich. Choreografia i szczegóły spektaklu zmieniają się z roku na rok, ale historyczne kostiumy aktorów kawalerii (zaangażowanych 600 osób) są starannie zachowane.

Czy wiedziałeś o tym święcie?