Ulica we Włoszech nazywana jest „pocałunkiem kobiety”

Średniowieczne Citta della Pieve (Miasto Kościoła) słynie ze starożytnych świątyń i najwęższej ulicy w kraju, Baciadonne (Pocałunek kobiety).

Para, która spotkała się przypadkiem w celu rozejścia się, powinna przytulić się do siebie, jakby chciała się pocałować. Nieśmiały panowie mogą wykorzystać ten moment, by podejść jak najbliżej pani, prowadząc ją ulicą o szerokości 60 cm.

W Walentynki zakochani przyjeżdżają tu, aby „na szczęście” spacerować i całować się między starymi domami.

Pokochasz Citta della Pieve! Tutaj, w zakątku raju, urodził się nauczyciel Rafaela, malarz Perugino. Mistrz stworzył wiele wspaniałych dzieł. W kaplicy Santa Maria dei Bianchi dużą część ściany zajmuje fresk „Adoracja Trzech Króli”. Jeśli przyjrzysz się uważnie, wśród postaci artysta przedstawił się w słynnej czerwonej czapce.

Citta della Pieve nazywana jest też „miastem powolnym”, żyje zgodnie z zasadą: przyjemność jest ważniejsza niż pieniądze, powolność ciekawsza niż próżność. Władze dbają o zmniejszenie hałasu, powiększanie terenów zielonych. Na podróżnych czekają gościnne powitanie, pyszne lokalne jedzenie, doskonałe umbryjskie wino, piękne krajobrazy. Nie zapomnij kupić na pamiątkę torebki pachnącego szafranu. Ta rzadka przyprawa uprawiana jest od XIII wieku, jest przyjazna dla środowiska i objęta ochroną geograficzną.