v

Aby nie być nieprzygotowanym, porozmawiajmy o tym, jak bezpiecznie wynająć dom we Włoszech. Przede wszystkim musisz starannie wybrać wynajmującego, przeanalizować stosunek cen na rynku i zapoznać się z rekomendacjami.

Czy są jakieś zasady, których należy przestrzegać?

Niespodzianek nigdy nie da się przewidzieć. Są sytuacje, których nie sposób sobie wyobrazić. Pandemia Covida jest doskonałym przykładem tego, jak nieprzewidywalne i niewyobrażalne mogą być przyczyny. Jedynym sposobem na uniknięcie przykrych niespodzianek jest przyjęcie za pewnik, że nie ma najemcy, który zawsze zapłaci na czas. Dlatego konieczne jest posiadanie gwarancji finansowej, ochrony przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Dla przykładu – kupując pralkę, jeśli się zepsuje, mamy gwarancję prawną.

Ogólnie rzecz biorąc, właściciele lokali we Włoszech zawierają w umowie kaucję zabezpieczającą na pokrycie wszelkich szkód lub długów pozostawionych przez najemcę na koniec umowy. Jedni proszą o miesięczną zaliczkę, inni gwarancje bankowe, w zależności od indywidualnych cech leasingu.

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę i na co zwrócić uwagę?

Stosunek dochodów do czynszu: Włoskie prawo wymaga wynagrodzenia i zwrotu podatku najemcy: tak, aby koszty wynajmu nie przekraczały 40% dochodu rozporządzalnego. Na przykład dla tych, którzy zarabiają 1500 euro miesięcznie, oznaczałoby to wynajęcie nieruchomości za maksymalnie 600 euro.

Jak działa podział kosztów między najemcą a wynajmującym?

Klasyczny podział we Włoszech przewiduje, że koszty rutynowej konserwacji (drobne naprawy, czyszczenie kotła, czyszczenie schodów itp.) ponosi najemca, a poważniejsze, np. wymiana instalacji w całości, wiąże się z wynajmującego, jeśli nie stało się to z winy najemcy... Dla przykładu: jeśli kocioł trzeba wymienić, bo jest stary i zużyty, to koszty ponosi właściciel, jednocześnie: trzeba go wymienić, bo najemca niedbale nie zadbał o utrzymanie kocioł i tym samym unieruchomić, wtedy koszty ponosi najemca. W każdym razie wszystkie możliwe sytuacje są określone w umowie.

Czy istnieją jakieś przepisy regulujące relację najemca-właściciel, o których warto wiedzieć?

Do podziału kosztów jest bardzo wygodna szczegółowa tabela, w której rozróżnia się wydatki między wynajmującym (właścicielem) a najemcą.

Wśród głównych włoskich dokumentów normatywnych znajdują się odniesienia do artykułów Kodeksu Cywilnego, które w artykule 1575 określają główne obowiązki właściciela (wynajem nieruchomości w dobrym stanie, utrzymanie tego stanu w okresie obowiązywania umowy oraz zgodne z prawem korzystanie z nieruchomości przez najemcę) oraz w art. 1587, który zaleca najemcy „przyjęcie lokalu, przestrzeganie warunków umowy”.