Nieruchomość w Nicei

Nicea jest najważniejszym ośrodkiem francuskiego Lazurowego Wybrzeża. W ciągu ostatnich 150 lat miasto przeżywało silny boom demograficzny: jego populacja wzrosła z 40 tys. mieszkańców w 1860 r. do 350 tys. obecnie, a jeśli weźmiemy pod uwagę terytorium peryferii, otrzymujemy prawie milion.

Miasto, założone prawie 2 tysiące lat temu przez mieszkańców starożytnej Marsylii, pierwotnie nosiło nazwę Nikaya, co wskazywało na zwycięstwo nad zamieszkującymi te tereny plemionami Ligurii. W VII wieku wstąpił do Ligi Genueńskiej i w tym czasie zdołał wypędzić saraceńskich najeźdźców ze swojego terytorium. W średniowieczu Nicea była sojusznikiem Pizy przeciwko Genui, aw 1388 znalazła się pod kontrolą dynastii Savoy. Z wyjątkiem krótkiego okresu w XVII wieku, miasto pozostawało pod wpływem dynastii Sabaudzkiej do 1860 roku, kiedy to zostało przekazane państwu francuskiemu w zamian za pomoc udzieloną przez Francję w sprawie zjednoczenia Włoch.

Turystyka w tym mieście, do którego przybywają tysiące zagranicznych gości, głównie z USA, Anglii, Rosji i krajów skandynawskich, powstała w latach 30. XX wieku. Stara część obszaru miasta, z wyraźnym średniowiecznym śladem, rozwinęła się na terenie portu, natomiast nowo wybudowany nowoczesny obszar rozciąga się wzdłuż Zatoki Aniołów, gdzie znajduje się słynny deptak - Promenada Angielska. Oprócz rzymskich ruin można odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Matisse i Muzeum Pabla Picassa (w pobliskim Antibes).